تبلیغات
عصرسینما (نسخه آزمایشی) WWW.ASRECINEMA.ORG - مطالب بهمن 1388

پایگاه مصور خبری - تحلیلی سینما و تلویزیون

ملك سلیمان كاری در سطح استانداردهای جهانی

www.asrecinema.org 


فیلم های پرهزینه متكی بر جلوه های ویژه بصری سالهاست كه در سینمای جهان جا افتاده و آثاری از این دست با هزینه های گزاف تهیه شده و به فروش های نجومی هم دست یافته اند كه از آخرین آنها می توان به آواتار اشاره كرد.

اتفاق فوق در سینمای ایران به دلیل زیر ساخت های ضعیف و بنیه ناچیز مالی كمتر رخ داده كه ملك سلیمان ساخته شهریار بحرانی سرآمد آنها محسوب می شود.این فیلم كه به دوره ای از زندگی حضرت سلیمان پراخته با استفاده از امكانات و بودجه دولتی توانسته به استانداردهای بین المللی نزدیك شده  كه این امر در سایه همت گروه تولید ایرانی در كنار متخصصان بین المللی حاصل شده است.بسیاری از فیلم های تاریخی –مذهبی ایرانی به لحاظ فیلمنامه مشكلا فراوانی داشته و به جز چند نمونه شاخص به لحاظ فنی نیز با كاستی های فراوانی روبرو بوده است.ملك سلیمان با تكیه بر منابع تاریخی دوره ای از فرمانروایی حضرت سلیمان جوان را به تصویر كشیده كه در آن با مشكلات مختلف مانند:حسادت و كارشكنی های عالمان یهودی و حمله اجنه به مردم شهرهای تحت حكومت وی و ... اشاره كرد كه همینها به اندازه كفایت درام را در فیلمنامه بوجود آورده و تماشاگر را تا به انتها به دنبال خویش می كشاند.بحرانی برای جذاب تر شدن قصه اش ماجرای حمله اجنه به شهر و مقابله سلیمان با انها را محور داستان خود قرار داده و بخش های مربوط به آن را با مهارت خاصی به تصویر كشیده است.سكانس آغازین فیلم با حضور جادوگری شطان پرست در كنار عالم یهودی مخالف با سلیمان ، زمینه را برای اتفاق های بعدی فراهم كرده وذهن تماشاگر را آماده می سازد.

بحرانی در خلق كاراكتر سلیمان فوق العاده عمل كرده و توانسته عظمت روح حضرت را به نحوی ابرورمند و دوست داشتنی به تصویر بكشد و در این میان رابطه او با همسر پا به ماهش (میریام) به دور از اغراق های معمول از كار درآمده است.در این میان تنها رابطه اش با آصف دوست قدیمی پدرش(حضرت داود)آنچنان كه باید از آب درنیامده و فیلم از این زاویه ضربه خورده است.  بحرانی با وجود بودجه مناسب و سكانس های اكشن فراوان،محتوا را فدای این قضیه نكرده و در لابلای داستانش به برخی انحراف های بزرگان یهود در آن دوره تاریخی اشاره كرده و به درستی انگشت روی ربا خواری گذاشته كه زمینه را برای هجوم اجنه به شهر را فراهم می آورد.در این میان شخصیت های فرعی فیلم مانند سرداران سپاه حضرت سلیمان بسیار شبیه به فیلم های هالیوودی داشته و بیشتر تداعی گرفیلم هایی از جنس شجاع دل و قلمرو بهشت و ... می باشد.

شهریار بحرانی به شهادت فیلم هایش توجه ویژه ای به جلوه های بصری داشته و در دهه 1360 برای بخشی از فیلم گذرگاه از نمای شیشه ای برای انفجار یك پل استفاده كرده است.وی پس از تجربه موفق مریم مقدس در ژانر دینی این بار به سراغ دوران زندگی پیامبری آمده كه دست وی را برای خلق تصاویری پر از جلوه های ویژه كامپیوتری باز گذاشته است.نشستن هدهد روی دست سلیمان و نبرد سهمگینش با اجنه بخش عمده ای از زمان فیلم را به خود اختصاص داده كه در صورت عدم موفقیت آن، كلیت فیلم از دست می رفت.اما این اتفاق به چند دلیل نیفتاده:نخست انتخاب بازیگری مانند امین زندگانی برای نقش سلیمان نبی كه بسیاری از پارامترهای این نقش را دارا بوده و دوم هماهنگی عالی عوامل فنی ایرانی فیلم از جمله صدابردار و مدیر فیلمبرداری ، سوم حضور تكنسینی مانند:لئو لو ی هنگ كنگی كه در بسیاری از فیلم های هالیوودی نقش برجسته ای داشته برای اجرای جلوه های ویژه فیلم و در نهایت مدیریت تولید فیلم كه توانسته كاری بزرگ  را به سرانجام رسانده و اثری آبرومند و استاندارد را به دوستداران سینمای ایران ارائه كند.

ملك سلیمان  نمونه ایست از سینمای دینی متعالی كه تماشاگران از طیف های گوناگون را راضی ساخته و در  خارج از مرزهای ایران نیزقابلیت جذب تماشاگران انبوه را دارد به شرطی كه توان بالقوه فیلم توسط پخش كنندگان حرفه ای و توانا به فعل درآید.

 

 

   


فیلمی برای تمام فصول


آتشکار دومین اثر سینمایی و توقیفی محسن امیریوسفی است که با دست آویز قراردادن موضوع کنترل جمعیت از طریق وازکتومی به مطرح کردن مسائل روز جامعه می پردازد . و با توجه به این که چند سالی است از ساخت آن می گذرد همچنان به روز است و سوژه آن با این اوضاع و احوال به درد آیندگان نیز خواهد خورد . بنابراین اگر آن را فیلمی برای تمام فصول بنامیم جای دوری نمی رود .

فیلمنامه آتشکارریشه دار واز ساختار منطقی ای برخوردار است . قصه فیلم بر پایه موضوع کنترل جمعیت و پدیده علمی ای بنام وازکتومی است که در این روش به حضور و مشارکت آقایان برای کنترل جمعیت در کنار خانم ها تأکید می شود .

اما قضیه به همین جا ختم نمی شود و نویسنده آتشکار با ظرافت تمام مسائل روز جامعه را به ساختمان قصه اش اضافه می کند و مخاطب را واداربه تفکر می نماید .امیر یوسفی برای اینکه مخاطب را با خود همراه سازد از لوکیشن های متعدد قدیم و جدید استفاده کرده تا به این ترتیب راحت تر فضای تقابل تفکر سنتی و مدرنیته امروزی را به تصویر بکشد و طراحی پلان هایی نظیر دنبال کردن سهراب موتور سوار بوسیله اسب توسط پدر سهراب هوشمندی نویسنده و کارگردان فیلم را می رساند تا پا فشاری تفکر سنتی بر حفظ برخی اصول ومقابله با دنیای امروز را بازبان طنز به خوبی تصویر کند ، اگر چه در روند پیشرفت قصه با زیرکی و شاید با سوءاستفاده از تکنولوژی در انتهای فیلم تفکر سنتی رامغلوب مدرنیسم می کند  و از طرفی با تحمیل کردن کارکتر روحانی ای که با لپ تاب و موبایل عجین و کلا با تکنولوژی امروز آدابته شده به عنوان میانجی نسل امروز و دیروز مهر تأیید به این غلبه کردن بر تفکر سنتی می زند .

امیر یوسفی به همین جا بسنده نمی کند و با تصویر کردن دنیای برزخ و جهنم به گونه ای نگرانی خود از آخر و عاقبت دو گانگی وسردرگمی نسل امروز را مطرح می کند سکانس هایی که با طراحی صحنه خاصش یاد فیلم " شب نشینی در جهنم " و زنده یاد ارحام صدر را در اذهان زنده می کند.

نمادی ترین سکانس ها و پلان های فیلم برای صحه گذاشتن به موضوع سردرگمی نسل امروز بخش جوانی است که کارایی رایانه را فقط در چت کردن می بیند وبا شرایطی که هر بار پیش می آید خود را با آن وفق می دهد یک بار باکراوات هم صحبت دختری آنچنانی می شود و یک بار با یقه سه سانتی جلوی دختری چادری به سخنرانی می پردازد جوانی از نسل امروز که توجهی به اطرافش ندارد و تکلیفش با خودش نیز روشن نیست .امیریوسفی نیز ازاین آب گل آلود ماهی گرفته وهر چند سکانس یک بار این معضل بزرگ را گوشزد می کند .

 آتشکاریک قدم جلوتر از اثر قبلی کارگردان است و شاید اگر دور از هیاهوی جشنواره به تماشای آن بنشینیم بهتر به نقاط ضعف و قوت آن بیاندیشیم . ولی در همین حد ودر یک نگاه جشنواره ای بنظر اگر خوشبینانه به تلنگرهای آن بنگریم اثری قابل تأمل هم برای مدیران کشور و هم برای مخاطب ایرانی است وبا وجود فیلمنامه منسجم وکارگردانی حساب شده آن و همچنین بازی خوب فرخ نژاد وبازی گیری های خوب از نا بازیگران و همچنین زبان طنزفیلم می توان اکران نوروزی خوبی برای آن تصور کرد .

   


 

زم هریر فیلمی ضد جنگ و ضد سینما

ASRECINEMA.ORG

 

زم هریر عنوان دومین فیلم علی روئین تن در سمت کارگردان است . این فیلم که  سعی دارد روایتی  دیگر از جنگ و زندگی آدم های پس از جنگ را به تصویر بکشد در سکانس ابتدایی تا حدودی به هدف خود نزدیک می شود . شروعی خوب و به قول یکی از کاراکترهای فیلم انقلابی ! اگر چه بازی های بد و دکوپاژ ضعیف همین سکانس را نیز تحت والشعاع خود قرار داده بود .

 پس از پایان سکانس اول فصل دیگری برای فیلم رغم می خورد و آن داستان تکراری فیلم سازی آرمان گرا و مبارزه با مدیرانی که معمولا در این فضاها ابله نشان داده می شوند . شوخی نچندان دل چسبی که کاملا سکانس افتتاحیه را زیر سئوال می برد .

داستان با مطرح کردن سئوالی می خواهد مخاطب را به دنبال خود بکشد و آن وصیتنامه پدری است که دختر خود را ترقیب به رفتن نزد کسی می کند که در جنگ فرمانده بوده و در حال حاظر وانمود می کند که دیوانه شده است . نویسنده " زم هرریر " پس از کشاندن مخاطب خود برای معرفی شخصیت های داستانش از این شاخه به آن شاخه می پرد و سعی می کند " سید علی " را به عنوان شخصیت اصلی قالب کند . مخاطب که کنجکاوانه با دختر قصه برای پیدا کردن سیدعلی همراه می شود با تدبیر کارگردان نه تنها دختر را گم می کند بلکه با کاراکتری دیگر روبرو می شود که ثبات شخصیتی ندارد ودلیل ورودش به قصه و رابطه ای که  دختر را ترغیب به پیدا کردن او بکند تا پایان فیلم کشف نمی شود .

روئین تن عجولانه سعی دارد تا پایان فیلم شخصیت های متعددی را معرفی کند ونه تنها خود نیز در معرفی کردن عاجز می ماند بلکه روال قصه و منطق داستانی اش را نیز از دست می دهد . فیلمنامه زم هریر از پایه درست بنا نشده است و ضعف زیادی در قصه گویی ، شخصیت پردازی و از همه مهمتر عدم صداقت در روایت دارد . و عدم  توانایی در ساخت چنین فیلمی  نشان می دهد حضور بازیگران مطرح نیز کمکی نکرده است . بازی ها از همان بدو با آمدن نیرو های امنیتی ،  مشکل در هدایت بازیگران را نمایان ساخت وهر چه جلو تر می رود و در سکانس های جنگی متوجه می شویم که کارگردان در هدایت صحنه کاملا وا داده است . آقای روئین تن حتما" تصدیق می فرمایند کاارکترهای فیلمشان در قالب رزمندگانی اعم از لات بی سروپایی که آمده تا خون پدر شهیدش پایمال نشود  و مشروب خوری که ظاهرا" به جبهه آمده ترک کند ، تا دکتر هسته ای که حتما " در آن سال ها آنقدر زیاد بودند که جایشان در جبهه ها خالی بوده است در سکانسی که با لباس قواصی در آب پایین تر از زانو برای عملیات پیش می روند در آن میانه بی سرپرست و بی برنامه هر کاری دلشان می خواهد می کنند بجز بازی . راستی برای ایجاد درام در قصه نیاز بود حتما" برادر کشی راه بیفتد ؟

تکلیف حاج مریم قصه روشن نیست ظاهرا" فرماندهان ما خواب بوده اند شاید هم جنگی که روئین تن به راه انداخته جنگ دیگری است . جنگی که در آن فقط اسلحه ناموس رزمنده نیست بلکه حاج مریم که سلام بر او باد نیز در آنجا فیض می برده است !

بگذریم ،   " زم هریر  " به لحاظ فیلمنامه فقیر و کارگردانی ضعیف تر آن مزید بر علت است تا آن را سینما ندانیم و اگر هم ذهنیت کارگردان این بوده که نسخه ای مقابل فیلم اخراجی ها روانه پرده سینما کند کاملا در اشتباه است چرا که آن فیلم ازابتدا تکلیف خود را با مخاطب روشن می کند و صادقانه قصه خود را روایت می کند ؛ اما  روایت " زم هریر " صادقانه  پیش نمی رود و تنها نقطه قوتش حضور بازیگرانی است که حضور آنان نیز جای تأمل دارد .

                                                                                                        

   


 

برای مشاهده یا دانلود آنونس 28 جشنواره فیلم فجر اینجا کلیک کنید.

   


 

از امروز  یادداشت های نویسندگان سایت در مورد فیلم ها و حواشی های آنها روی

 خروجی قرار  می گیرد. به رغم امکانات خوب و وسیع برج میلاد متاسفانه طی روز

 گذشته به دلیل پر بردن کامپیوترهای موجود در محل نتوانستیم سایت را

به روزرسانی کنیم که از امروز با رفع مشکل در خدمتتان هستیم.

                  asrecinema.org

   


درباره وبلاگ

آنچه اکنون پیش روی دارید نسخه آزمایشی وب سایت asrecinema.org است که در محیط میهن بلاگ منتشر گردیده است.
عصر سینما

آخرین پستها


نویسندگان


صفحات جانبی


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :